Slovenský kras
Národný park Slovenský kras nájdeme rozprestierajúc sa na juhovýchode Slovenska. Hraničí s Aggteleckým národným parkom v Maďarsku, s ktorým tvorí jeden celok a svojou rozlohou predstavuje najrozsiahlejšie krasové územie v strednej Európe. Neďaleko sa nachádza mesto Rožňava. V rámci Slovenského krasu rozlišujeme viacero prírodne a turisticky zaujímavých podcelkov.
V Slovenskom krase sa nachádza niekoľko zaujímavých turistických cieľov, nakoľko už z názvu vyplýva, že národný park je bohatý na viaceré krasové útvary. Nájdete v ňom množstvo jaskýň a priepastí, ale aj kaňony vyhĺbené riekami, ktoré majú znamenitú výšku. Túry možno podnikať z viacerých dediniek, či už z Brzotína, Hrušova, Silice či Kružnej. Jednou z najkrajších turistických potuliek je výlet do Zádielskej tiesňavy. Miestami úzky kaňon vyhĺbila rieka Blatnica. Prechod cez kaňon je nezabudnuteľným zážitok, ktorý vás čo to priučí, keďže tiesňavou vedie náučný chodník. Začiatok tiesňavy je známy pod Rajskou bránou, kde sa nad tiesňavou vypína Cukrová homoľa, skalná veža, ktorá je vyhľadávaným cieľom horolezcov. Ďalšou krásnou dolinou, ktorá je okrem zaujímavej a nedotknutej prírody obohatená viacerými vodopádmi nesie meno Hájska dolina. Okrem pešej turistiky cez ňu možno prejsť na bicykloch. Dolina patrí medzi jedny z najkrajších na Slovensku. Šugovská dolina je známa výrobou železa v miestnych hámroch, ktoré dnes slúžia k muzeálnym účelom. Krásnu scenéruiu doliny dotvárajú banícké jazerá, tzv. tajchy, popri ktorých vedie cestička pre peších turistov, cyklistov i kone.
Slovesnký kras je posiaty viacerými planinami, ktoré lákajú turistov svojimi výhľadmi. Najznámejšou je Zádielská planina, kde sa výhľady ponúkajú z vrchu Grečov. Cestička vedie popri Zádielskom hradisku, ktoré pripomína dávne slovanské časy. Najväčšou planinou je Silická planina, ktorá je bohatá na rôzne prírodné a krasové útvary. Nachádza sa tu množstvo horských lúk, jaskýň a priepastí, ktoré budia dojem nikým nedotknutej a krásnej prírody. Dievčenská skala je známa svojimi výhľadmi a Brzotínske skaly zase rady na seba pútajú zraky návštevníkov. Borčianska planina je najmenšia zo všetkých v Slovenskom krase, ale svojimi prírodnými pokladmi nezaostáva za ostatnými. Nachádza sa tu mnoho jaskýň, kde Marciho jaskyňa má najvyššie položený vchod a nachádza sa tu aj jeden z najvyšších bodov Slovesnkého krasu, Matesova skala. Výhľady a nezabudnuteľný zážitok z turistiky vám zaručí Havrania skala či Sokolia skala, pod ktorou sa nachádza Zbojnícka jaskyňa. Medzi najznámejšie jaskyne tejto oblasti patrí Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, jaskyňa Domica, či Krásnohorská jaskyňa, kde máte možnosť zažiť jaskyniarske dobrodružstvo s prilbou na hlave a baterkou v ruke.
Slovenský kras je bohatý na vodopády a rybníky, takže neobíďte spomínané Hájske vodopády, či Hrhovský vodopád. Väčšina rybníkov slúži na chov rýb a je útočiskom vtáctva, nič vám však nebráni pokochať sa prírodou v ich okolí. Ak sa budete chcieť okúpať navštívte letné kúpalisko v Moldave nad Bodvou, ktorá je len kúsok od hraníc Slovenského krasu.
Hoci je Slovenský kras vyhľadávaný predovšetkým v letných mesiacoch, v zime je možné navštíviť lyžiarske strediská v jeho okolí, napríklad vo Volovských vrchoch.
Chaty a chalupy sú ideálnym ubytovaním odkiaľ môžete vyrážať na túry. Aby ste to mali bez starostí využite hotelové služby, či miestne penzióny. Slovenský kras svojou bohatou prírodou, nenáročnými, ale aj náročnejšími chodníčkami láka mladých, starších i rodiny s deťmi. Letná dovolenka v tomto krásnom prostredí je správnou voľbou, vďaka ktorej spoznáte ďalší krásny kút Slovenska a odnesiete si náruč plnú zážitkov.