Podbeskydská brázda
Máte už dosť beztvárnych budov miest bez histórie? Chceli by ste aspoň nachvíľu vypnúť a relaxovať v lone nedotknutej prírody? Je viac než isté, že ak navštívite oravské obce sídliace v Podbeskydkej brázde, vaše túžby budú naplnené.
Podbeskydská brázda sa nachádza na severe Slovenska a je súčasťou Západných Karpát. Celá oblasť patrí pod ochranné krídla Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. Na severe hraničí s Oravskými Beskydami na juhu s Podbeskydskou vrchovinou. Na východ od nej sa už rozprestiera republika našich poľských susedov.
Tých môže na jednej strane celkom mrzieť, že im toto územie nepatrí, ale na strane druhej ich môže tešiť ako blízko sú tejto oblasti, ktorá má čo ponúknuť pre ľudí rôznych chutí. Na svoje si tu prídu hlavne dovolenkári hľadajúci oddych spojený s potulkami prírodou. Spomenieme obec Mútne, ktoré sa rozprestiera pod beskydským vrchom Piľsko. Patrí medzi jedno z najcennejších a najzachovalejších chránených území Slovenska. K videniu je tu aj systém rašelinísk Spálený grúnik a Mútňanské rašelinisko s výskytom vzácnej chránenej flóry. Neďaleká obec Sihelné ponúka počas leta tradičné folklórne Slávnosti pod Babou Horou, ktoré sú preplnené kultúrnym programom. Trošku do iného súdka patria každoročné preteky traktorov s výstižným názvom Turbo.
Ak hľadáte tradície a zvyky pretrvávajúce aj v dnešných uponáhľaných dňoch zavítajte do Oravskej Polhory. Táto najsevernejšia obec Slovenskej republiky je preslávená hlavne vďaka gajdošským tradíciám a výrobou dreveného šindľa. V jej chotári natrafíte aj na liečivé jódo-brómové pramene, ktorých sláva v minulosti prekročila naše hranice (a nielen tie poľské ). Najznámejším je prameň Slaná voda.
Oblasť Podbeskydskej brázdy ponúka na prenájom rôzne druhy ubytovania. Rodiny s deťmi, väčšie i menšie kolektívy si môžu vyberať spomedzi pekných chatiek, chalúp a penziónov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vlekov a hôr. Takže po náročnej turistike alebo lyžovačke, môžete zasadnúť ku krbu a načerpať sily do ďalšieho dňa.