Hnilecké vrchy
Prírodný celok Hnilecké vrchy sa nachádza medzi riekou Hnilec na juhu a Hornádom na severe. Vrchy sa tiahnu od Gelnice až po Markušovce a predstavujú ďalší zaujímavý, na prírodu bohatý kút Slovenska. Neďaleko Hnileckých vrchov pri Spišskej Novej Vsi nájdeme známy Slovenský raj. Najvýznamnejšími obcami, ktoré sa vo vrchoch nachádzajú sú Slovinky, Poráč a Rudňany.
Obdivovateľov histórie poteší hneď niekoľko historických zaujímavostí v tomto regióne. Navštívte Markušovce a známy Markušovský kaštieľ. Okrem bohatej pôvodnej výzdoby môžete v kaštieli obdivovať maliarsku výzdobu zameranú vždy na inú tematiku. Kaštieľ obkolesuje francúzska záhrada s viacerými terasami, kde na jednej z nich sa nachádza nemenej pekný letohrádok Dardanely. V ňom nájdete výstavu ručne vyrábaných hudobných nástrojov, jedinú svojho druhu na Slovensku. Čo to z histórie sa zachovalo aj v obci Gelnica, ktorá sa nachádza v krásnom prostredí na úbočí Hnileckých vrchov. Nad obcou sa týči zrúcanina pôvodne kráľovského hradu, ktorého začiatky sú do dnešného dňa nejasné. V obci nájdeme banícke múzeum, ktoré približuje útrapy a radosti baníckeho života v Gelnickom okolí.
Hnilecké vrchy ako všetky členité vrcholky na Slovensku ponúkajú zaujímavé turistické trasy, ktoré sa pýšia peknými výhľadmi a nezabudnuteľnou prírodou. Najvyšším vrchom je Bukovec, ktorý sa stáva cieľom mnohých turistických nadšencov. Po výstupe na vás čaká panoramatický výhľad takmer na všetky svetové strany. Zaujímavú turistiku a výhľady je možné obdivovať aj z vrcholkov Korbanu, Ostrého vrchu, či Bielej skaly. Zrejme najzaujímavejšou turistickou cestičkou bude prechádzka po lúčnatom hrebeni Hnileckých vrchov. Možno odtiaľ obdivovať neďaleké Vysoké Tatry a Levočské vrchy a užívať si prvé rady na najvyšších miestach Hnileckých vrchov. Cestička vedie cez dedinky Závadka a Poráč, kde je možné obdivovať pôvodnú ľudovú architektúru dreveníc. Cestička nás povedie výstupom nad dolinu železného potoka, cez lesnatý porast až na lúčnatý hrebeň. Ten sa neskôr mení na hustý les, ktorý nám poodkryje kúsok zo svojich útrob a možno sa nám pošťastí stretnúť nejedného pána lesov, či už v podobe jeleňa, srnky alebo menej bezpečného diviaka. Ďalším zaujímavým turistickým cieľom je prechádzka na planinu Galmus. Cez zalesnený porast sa nám postupne odkrývajú krásne výhľady na južný hrebeň Hnileckých vrchov od Bukovca až po Krompašský vrch. Prechod Poráčskou dolinou je ďalšou turistickou alternatívou, kde za obdiv stoja prírodné úkazy v podobe vápencových stien.
Ak sa aj vy v letných mesiacoch radi osviežite, neváhajte navštíviť Thurzovské jazerá, kde jedno ponúka kúpacie vyžitie a druhé zase raj pre rybárov. Okolím prechádza turistická cesta, takže môžete spojiť obdivovanie prírodných krás s osviežením sa v prírodnom kúpalisku.
V zimných mesiacoch sa Hnilecké vrchy tešia návštevám lyžiarov, bežkárov a snowboardistov. Nachádzajú sa tu dve významné lyžiarske strediská. V hornej časti Poráčskej doliny nájdete stredisko ponúkajúce svahy všetkých stupňov náročnosti. Neudržiavané bežecké trasy potešia bežkárov, ktorí radi na bežkách „zamakajú“ a korčuliari či hokejisti ocenia ľadovú plochu, na ktorej sa do sýtosti vyšantia. Lyžiarske stredisko Plejsy sa rozprestiera na severných svahoch Krompašského vrchu a rovnako ponúka lyžiarske vyžitie všetkým kategóriám lyžiarov, od začiatočníkov po najnáročnejších. Zimná dovolenka v Hnileckých vrchoch ponúka kvalitné služby a skutočne krásnu prírodu, ktorá sa rozprestiera priamo pred lyžiarskymi svahmi.
Napriek zatieneniu Slovenským rajom sa Hnilecké vrchy tešia návštevnosti počas celého roka. Možnosti ubytovania sa striedajú cez chaty a chalupy až k penziónom a luxusným hotelom. Nenáročnosť turistických trás ako aj možnosti lyžovania pre všetkých lyžiarov sú zárukou pohodovej dovolenky pre jednotlivcov aj pre rodiny s deťmi. Čas strávený v týchto vrchoch sa vám zapíše do spomienok ako kvalitne strávená letná alebo zimná dovolenka.