Dolnomoravský úval
Dolnomoravský úval je nížina pozdĺž rieky Moravy, ktorá zasahuje cez hranice do Českej republiky a susedí s Borskou nížinou. Ide o menšiu lokalitu, v ktorej je najväčšou dominantou práve rieka Morava.
Za kultúrou a históriou sa oplatí navštíviť mestá Skalica a Holíč. Skalica je zrejme najhistorickejším mestom celej Záhorskej nížiny a Záhoráci sú na ňu patrične hrdí. A to nie len pre jej históriu, ale aj tradičný slovenský šport hokej. Ale poďme späť k tej histórii. Skalica je domovom niekoľkých kláštorov, možno sa vyštverať na vyhliadkovú vežu a kochať sa okolím, ale aj sa odfotiť pri Rotunde, či pri najkrajšom dome v meste, pri Dome kultúry. Okrem toho v historickej časti nájdete mlynársky dom alebo pozostatky zo skalických hradieb. Cestou sa nezabudnite občerstviť známym skalickým trdelníkom. Hoci skalický trdelník je asi najznámejšou pochutinou tohto regiónu, za ochutnanie určite aj Šumajstr alebo Skalické zázvorníky. Čože aký Majster? Príďte ochutnať a uvidíte. V historickej časti sa zvykne konať strašidelná noc všetkých záhoráckych strašidiel. Pozor aby vás nejaké neunieslo do svojej ríše duchov.
Holíč je ďalším zaujímavým mestečkom, kam sa schádzajú odborníci na megality z celého sveta. Že ste o tom nevedeli? My máme na Slovensku nejaké megality? Treba sa vybrať do Holíča a obdivovať obrovské kamene, v ktorých je vytesaných niekoľko mytologických vzorov, dosvedčujúcich nábožnosť našich slovanských predkov. V holíčskom zámku si môžete pozrieť mestské múzeum a keď už tam budete pokochajte sa na ručne vyrezávanom betleheme v životnej veľkosti.
História vás až tak neláka? Radšej dakde na vychádzky do prírody, alebo popiť troška vínka? Okolie Skalice je posiate vinohradmi, kde je dokonca možné absolvovať náučný chodník a dozvedieť sa o vinárskom regióne niečo viac. Ak vína radi ochutnávate, stojí za to absolvovať vínnu cestu Záhorie a prejsť si takzvané „búdy“, slúžiace na spracovávanie a skladovanie vína. V miestnych vinárňach vám radi nalejú, oplatí sa preto navštíviť historickú Ledovňu. Bolo by treba aj trošku rozhýbať vaše telo? Sadnite na dvojkolesových tátošov a môžete brázdiť jednu cyklotrasu za druhou. Pekná príroda, vinohrady, lesy a lúky vás určite psychicky osviežia a vaše telo sa vám odvďačí za troška pohybu na čerstvom vzduchu. Najzaujímavejšou cyklotrasou, bude zrejme cyklistický chodník popri Baťovom kanáli, ktorý vedie až do Čiech. Má niekoľko desiatok kilometrov a svoju cestu si môžete rozdeliť na niekoľko dní. Cestou sa neváhajte občerstviť, okolité penzióny a hotely čakajú na svojich návštevníkov. Možno absolvovať celú trasu alebo sa len kúsok previesť a spríjemniť si napríklad nedeľňajšie popoludnie. Okrem bicyklovania sa, si môžete spraviť krátky výlet spojený s člnkovaním na Baťovom kanáli. Cyklotrasy v okolí Skalice vedú na všetky svetové strany, cez okolité dediny do blízkych Bielych Karpát, popri Morave, či cez skalické vinohrady. Bicykle je možné si požičať a poprevážať sa kade-tade v letnom slnečnom počasí.
Radšej ako na bicykli či loďke po vlastných? Okolie Skalice ponúka niekoľko turistických okruhov, či už vinárskym regiónom, peknou prírodou alebo popri hraničnej rieke Morave. Niekoľko turistických okruhov končí v neďalekej Zlatníckej doline. Z nej je ďalej možné vybrať sa po stopách lesnej zvery a iných lesných obyvateľov do blízkych Bielych Karpát. Turistické chodníčky vás zavedú aj k neďalekým rybníkom, kde sa síce neokúpete, ale rybári sa práve preto možno potešia.
Hoci je Dolnomoravský úval skromný malý región, s o to väčšou pohostinnosťou sa v ňom stretnete. Záhoráci čo to pochytil z pohostinnosti od neďalekých Moravákov, alebo je to naopak? V chatách, hoteloch a penziónoch nájdete nie len strechu nad hlavou, ale aj kvalitný odpočinok.