Čierny Balog
Rozmýšľate nad tým kde stráviť predĺžený víkend a pritom si aktívne oddýchnuť? Týmto Vás pozývame navštíviť jednu z najväčších vidieckych obcí na Slovensku, Čierny Balog. Trinásť chotárov obce nájdete umiestnených v údolí Čierneho Hrona vo Veporských vrchoch. Čierny Balog bol založený v 16. storočí ako drevorubačsko-uhliarska osada. Obyvateľstvo sa okrem spracovávania dreva neskôr živilo extenzívnym poľnohospodárstvom. Obec prekvitala aj vďaka priekopníkovi moderného lesného hospodárstva, Jozefovi Dekret- Matejovie, ktorého pamätná izba bola zriadená v múzeu lesnej železnice. Taktiež si môžete vychutnať pôvodnú atmosféru Čierneho Balogu, ktorá je do veľkej miery zachovaná vďaka hodnotnej ľudovej architektúre viacerých domov.
Z Čierneho Balogu sa môžete vybrať na výlet do Brezna, vzdialeného od obce asi 9 km. Brezno je významnou súčasťou Horehronského podolia, ktorého rozvoj zabezpečilo vďaka ťažbe drahých kovov a železnej rudy. Svoju dôležitosť získalo aj vďaka archeologickým nálezom z doby bronzovej a taktiež architektonickými pamiatkami ako je barokový kláštor z konca 17 storočia, neskorobarokový rímskokatolícky kostol z roku 1781 a o štyri roky mladší evanjelický kostol. Obdiv si zaslúži aj židovská synagóga postavená v roku 1902. Brezno bolo rodiskom významného slovenského spisovateľa, novinára a estetika Karola Kuzmányho a stalo sa inšpiráciou pre Jána Chalupku, Adolfa P. Zátureckého a Martina Rázusa.
Čierny Balog bol zaradený medzi významné strediská cestovného ruchu s unikátnou technickou pamiatkou, takzvanou Čiernohorskou železnicou, ktorej výstavba začala v roku 1909. Železnica sa rozširovala do priľahlých dolín, až dosiahla dĺžku 132 km, čím sa stala najväčšou lesnou železnicou na Slovensku. V roku 1982 bola definitívne zrušená. V súčasnosti zrekonštruovaný úsek trate Hronec-Čierny Balog – Vydrovo patrí medzi pamiatky zapísané do zoznamu pamiatkového fondu. Ak sa rozhodnete navštíviť aj lesnícke múzeum v prírode vo Vydrovskej doline, určite si nenechajte ujsť obľúbenú turistickú atrakciu a dovezte sa do cieľa po obnovenej 16 km dlhej trati.
Táto oblasť má v ponuke mnohé výletné zastávky. Milovníci histórie sa môžu poprechádzať po hradných vrchoch Ľupčianskeho hradu, Čierneho hradu i Hradu Ozdín, ktoré nájde v blízkom okolí. Tí čo majú väčší záujem o objavovanie prírodných krás, určite radi navštívia Bystriansku jaskyňu či o niečo vzdialenejšie avšak veľmi významné jaskyne v Demänovskej doline. Rovnako patrí medzi veľké lákadla i turistika v okolitých lesoch. Ak sa chcete nadýchať čerstvého vzduchu a rozhýbať telo, môžete sa vybrať na Klenovský Vepor alebo Poľanu.
Počas letnej sezóny sú pre návštevníkov lákavé predovšetkým vodné plochy, ktoré zaručujú osvieženie počas horúcich dní, ale aj aktívny oddych. Asi tak 18 km od Čierneho Balogu sa rozprestiera Hriňovská vodná nádrž, ktorá tvorí zdroj pitnej vody a preto je zakázané ju využívať na rekreačné účely. V jej okolí však nájdete nádhernú prírodu patriacu do chránenej krajinnej oblasti, v rámci ktorej nájdete pripravené cyklotrasy a trasy vhodné na pešiu turistiku. Na kúpanie, vodné bicyklovanie, či člnkovanie sa môžete tešiť na vodnej nádrži Krpáčovo, ktorá tvorí súčasť rovnomennej rekreačnej oblasti s možnosťou ubytovania sa v chatkách a chalupách.
Aj v zime sú aktivity obce Čierny Balog v plnom prúde. Svoje lyžiarske zručnosti či nové triky na snowboarde môžete vyskúšať v stredisku Ski Čierny Balog, ktoré ponúka stredne náročné zjazdovky o dĺžke od 200 m až po 1300 m. Stredisko je vhodné tak pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých lyžiarov, preto sem neváhajte zavítať na rodinnú lyžovačku.
Ćierny Balog je vhodný na rekreáciu v každom ročnom období . Ponúka na prenájom chaty, chalupy a penzióny, ktoré vám zabezpečia príjemný pobyt počas Silvestra i letnej dovolenky.