Branisko
V rámci fatransko – tatranskej oblasti nájdeme menší kúsok zeme, respektíve pohoria, ktoré nesie názov Branisko. Neďaleko sa nachádza Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica, ktoré však priamo do Braniska nezasahujú.
Aj napriek svojim malým rozmerom je tento kúsok Slovenska zaujímavý, predovšetkým turisticky. Hrebeň Braniska je cestným priesmykom rozdelený na dve časti Sľubicu a Smrekovicu, pomenované podľa najvyšších vrcholov. Medzi obcami Lipovce a Lačnov nájdeme zabudnutý kaňon Lačnovského potoka. Priamo v ňom sa nachádza prírodná rezervácia Kamenná Baba, ktorá pod svojím rúchom ukrýva hneď niekoľko klenotov. Prechádzkou kaňonom budete míňať niekoľko prírodných útvarov, kde za zmienku stojí Mojžišov stĺp a skalná veža s oknom Vrátnica. Cez Veľkú skalu sa môžete vybrať po chodníčku až do Veľkého Slavkova. Cestou možno obdivovať prírodné krásy, rozľahlé lúky a milovníci romantických tichých prechádzok sa potešia práve tomuto chodníčku. Pokračujte ďalej až na Roveň, kde sa v jednom úseku cesty, konkrétne v Lačnovskom sedle, spájajú dve odlišné geomorfologické celky Branisko a Bachureň. Ak sa vám zažiada troška adrenalínu vydajte sa brázdiť Kopytovskú dolinu, kde na vás počkajú nejedny reťaze. Cestou možno skúmať informačné tabule, keďže práve tadiaľ vedie náučný chodníček. Okolie dedinky Lačnov sa stalo pamiatkovou rezerváciou, kde sa zachovala pôvodná architektúra, ale aj skutočne nezameniteľná fauna a flóra, ktorá svojou panenskosťou miestami vyráža dych.
Okrem turistiky tu možno nájsť ešte zopár vzácnych pokladov. Územie Braniska je domovom známej Salvatorky. Môžete sa schuti napiť liečivej vody, či si dokonca zobrať domov do zásoby. Ďalším pokladom je tajuplná jaskyňa Zlá diera. Táto sprístupnená jaskyňa ponúka skutočný jaskyniarsky zážitok, nakoľko do nej vstupujete s prilbou na hlave vyzbrojený len baterkami, bez toho, že by vám na cestu svietilo elektrické osvetlenie. Samozrejme všetko sa deje pod kontrolou skúseného sprievodcu. Nadšenci paraglidingu radi vyhľadávajú vŕšky práve tu na Branisku a na návštevu nezahorknú ani horský cyklisti, na ktorých tu čaká niekoľko cyklistických trás.
V zimných mesiacoch sa severná a južná strana stáva cieľom návštevníkom s lyžami na nohách a palicami v oboch rukách. Na severe, neďaleko dedinky Renčišov, sa nachádza lyžiarske stredisko Búče, ktoré ponúka niekoľko zjazdových svahov a taktiež bežeckých tratí. Zaujímavosťou je bežecká biatlonová trať so strelnicou. S bežkami na nohách sa nestratia ani bežkári na niekoľkých kilometroch bežeckých tratí. Z južnej strany nájdeme lyžiarske stredisko Plejsy, ktoré je vhodným cieľom pre náročnejších aj začiatočníckych lyžiarov. Rozprestiera sa na severných svahoch Krompašského vrchu a nájdete tu niekoľko svahov s krásnymi výhľadmi. Plejsy sú označené za jedno z najkrajších lyžiarskych stredísk na Slovensku, možno práve preto boli dejiskom Európskeho pohára v lyžovaní hneď niekoľko krát.
Na zloženie znaveného tela v okolí nájdete niekoľko chát a chalúp a taktiež nejeden penzión. Priaznivci stanovania a nocí pod holým nebom neopovrhnú kempingom, kde nocľah môže byť okrem kvalitného spánku aj zaujímavým zážitkom. Hoci tvorí Branisko malú časť Slovenska je hojne navštevované pre svoju povesť pekne strávenej letnej dovolenky či Vianoc alebo silvestra.